Množství(s Michalem Cábem), 2015
výstava, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

 

 

Přítomnost neviditelných signálů, které každodenně prostupují veřejné prostory, soukromé byty, i naše těla, je pro nás již tak samozřejmá, že na ni jednoduše zapomínáme. Prozkoumávat množství signálů a to jak zaplňují prostor přitom nemusí být úkolem pouze pro vědce, který se zabývá vztahem elektromagentického pole a zdravotních rizik. Množství signálů / přebíjení signálů / chůze jako vylaďování / posluchač si může připadat jako autor / většinou nic není slyšet jasně / kolektivní hijacking.

 

Prostorem galerie prochází několik různých signálů, jež jsou vysílány na jedné společné frekvenci 104.6 FM. Do takto neviditelně zaplněného místa se svým radiovým přijímačem, vyladěným na zmíněnou frekvenci, může vstoupit i návštěvník-posluchač. Chůze se stává laděním, pozastavení pak spočinutím u daných signálů, nebo jejich okrajů. Chůze a pohybování s přijímačem pochopená jako kompozice, prostor galerie jako nástroj i partitura možností.

Na své si přijdou tradičněji založení posluchači, neboť v určitých zónách jsou k vyladění klasické stupnice. Pro náročnější posluchače jsou k nalezení zóny mikrotonální. Pro milovníky ambientních zvukových krajin doporučujeme pomalou, řekněme průzkumnickou, chůzi galerií - pro posluchače rychlejších žánrů pak rychlejší prostupování galeríí, jež je možno kombinovat s rychlými gesty ruky, ve které držíme přijímač (viz fig. 1 - 5).

Pro ty, jež by sonický prostor galerie příliš znepokojoval je k nalezení tichá kapsa.

 

 

 

Množství: úvodní performance, 15.10.2015